Biblioteczka

Seria: Wielkie problemy małych ludzi      
WYD. JEDNOŚĆ:

KASIA I TOMEK UCZĄ SIĘ DZIELIĆ Georg Bydlinski, Manfred Tophoven
Jeżeli widzisz, że kolega zapomniał drugiego śniadania, podziel się z nim swoją kanapką...
Gdy masz nową skakankę, daj ją wypróbować dziewczynce, która stoi z boku...
A kiedy młodszy brat chce pograć z Tobą na komputerze, zaproś go do wspólnej zabawy...
Uczymy się dzielić z innymi!!!

MAŁGOSIA I KŁÓTNIA W PRZEDSZKOLU Christine Merz, Betina Gotze-Beek
Mała Małgosia cieszy się na wspaniały dzień, który czeka ją z przyjaciółką w przedszkolu. Nie przypuszcza, że ktoś może pokrzyżować jej plany. To nowa dziewczynka, która w przedszkolnej grupie jest dopiero od dwóch dni. Małgosia jest z początku smutna, potem zazdrosna, aż w końcu dochodzi między dziewczynkami do prawdziwej kłótni! Czy dziewczynki dojdą do porozumienia, kiedy zrozumieją, że kłótnia sprawia wszystkim wiele przykrości?

MAŁGOSIA I NIECODZIENNE PORZĄDKI Christine Merz, Betina Gotze-Beek
Mała Małgosia ma czas do niedzieli, żeby solidnie wysprzątać swój pokój. Jej mama i tata zgodnie twierdzą, że musi się wreszcie nauczyć utrzymywać wokół siebie porządek. Ponieważ dziewczynka nie ma ochoty na żadne sprzątanie, musi sprawdzić, czy rzeczywiście jest w tej kwestii wyjątkiem. Wspólnie ze swoją przyjaciółką, Marysią, odwiedza kilku sąsiadów, aby sprawdzić, czy rzeczywiście u każdego panuje taki wzorowy porządek. Przy okazji tych wizyt odkrywa, że utrzymywanie należytego porządku ma również swoje dobre strony. Małgosia znajduje wspaniałe rozwiązanie swojego problemu i godzi się na pewien kompromis, dzięki czemu wszyscy są zadowoleni.

NIE KŁÓĆMY SIĘ JUŻ! Katja Reider
Opowiadania, które pomogą pogodzić się dzieciom.Kiedy dzieci zaczynają odkrywać swój świat i zawierają pierwsze przyjaźnie, przeżywają również pierwsze kłótnie. Opowiadania z tej książki pomogą rodzicom we wskazaniu dzieciom prostych dróg prowadzących do zgody.
  • Do czytania na głos.
  • Sytuacje z codziennego życia dzieci.
  • Opowiadania stwarzające możliwość rozmowy na temat uczuć.
  • Z wprowadzeniem dla rodziców.

Kłótnia z mamą jest straszna – myśli Filip. A przecież nie chciał tylko zjeść tej głupiej zapiekanki warzywnej! Z kolei Daniel nagle dochodzi do wniosku, że jego najlepszy przyjaciel jest głupi, ponieważ zepsuł mu superwyścigówkę. Lena jest smutna, bo jej rodzice się pokłócili. Oni koniecznie muszą się pogodzić! Jedno jest pewne – kiedy ludzie się kochają, pogodzenie się jest tak naprawdę bardzo proste!

WSZYSTKO BĘDZIE DOBRZE! Jana Frey
Pocieszające opowiadania dla dzieci. Kiedy dzieci zaczynają odkrywać swój świat, przeżywają również takie momenty, w których potrzebują wsparcia. Przedstawione w tej książce opowiadania pomogą rodzicom pocieszyć dzieci i znaleźć radę na ich „wielkie” zmartwienia.

  • Do czytania na głos
  • Sytuacje z codziennego życia dzieci
  • Opowiadania stwarzające możliwość rozmowy o uczuciach

Ojej, Marysia zgubiła swoją pluszową żyrafę! Kto może ją pocieszyć? Również Luiza jest smutna: ma ospę wietrzną i to w dniu swoich urodzin! Rodzina przygotowała jednak dla niej wspaniałą niespodziankę. Natomiast Tomek bardzo chciałby znaleźć przyjaciela w nowym mieście, ponieważ pragnie mieć kogoś, komu mógłby zwierzyć się ze swoich problemów...

WARTO PRZECZYTAĆ 

1. KSIĄŻKI DLA DZIECI - Beata Kołodziej

Kogo Pan Bóg kocha

Książeczka zawiera cztery wierszyki przeznaczone dla małych dzieci: "Kogo Pan Bóg Kocha", "Moja pierwsza modlitwa", "Nasza druga Mama", "Anioł stróż".Pomaga wprowadzić dzieci w świat wiary, uczy prostej modlitwy, przyjaźni z Bogiem, Maryją i Aniołem sróżem.

O małym pastuszku i Trzech Królach

Jest to wierszowana baśń opowiadająca o wyprawie małego pastuszka do szopki w Betlejem śladami orszaku Trzech Króli. Mały pastuszek jest ubogi i moze ofiarować Panu Jezusowi bardzo skromny podarunek: garnuszek bryndzy.Warto uczyć dzieci oddawania Jezusowi tego, co nas stanowi: naszych radosci, smutków, trosk, kłopotów, małych wyrzeczen, a przede wsystkim naszego serca.

Jezu ufam Tobie

Książka opowiada o św.Faustynie i o Bozym Miłosierdziu. W sposób lekki i zrozumiały przybliza małym milusińskim postać świetej oraz pomaga zaprzyjaźnić się z Panem Jezusem, któremu mozemy zaufać w każdej sytuacji. Zawiera także dwa jej wiersze: "Modlitwę urwisów" i "Jezu ufam Tobie"

Często do jej książek dołączona są płyty z atorskimi piosenkami, które mozna usłyszeć w cotygodniowym katolickim programie "ZIARNO".

2. COŚ DLA KOBIET

Urzekająca - odkrywanie tajemnicy kobiecej duszy

John i Stasi Eldredge

Każda kobieta była kiedyś małą dziewczynką. A kazda mała dziweczynka piastuje w swoim sercu najskrytsze marzenia. Marzy o odegraniu niezastapionej roli w wielkiej przygodzie, o roli Pięknej w czyjejś historii.
A jednak - ile znasz kobiet, które znalazły takie życie?
Większość kobiet dochodzi do wniosku, że musi zadowolić się sprawnościa w wykonywaniu obowiazków, także domowych, w załatwianiu natłoku spraw, starając się stać kobietami, jakimi "powinny" być - ale często czuja, ze zawodzą. Smutne, iz nazbyt wiele przesłań kierowanych pod adresem chrześcijanskich kobiet jeszcze zwiększa presję."Zrób tych dziesięć rzeczy, a uznana zostaniesz za kobietę pobożną". Efekty nie sa dobre dla Kobiecej duszy.
Ale serce kobiety ciagle tam jest. Czasem ogarnia ja przemozne pragnienie życia, jakie było jej przeznaczone - życia o jakim marzyła będąc małą dziewczynką.
Przesłanie "Urzekającej" jest takie: twoje serce znaczy więcej niz cokolwiek innego w stworzonym świecie. Pragnienia i tęsknoty, które nadal nurtuja Twoje serce - mówią ci o życiu, do jakiego Bóg Cię stworzył. On teraz oferuje ci przyjście w roli Bohaterki twojej historii - kobiety naprawdę urzekającej.

3. COŚ DLA MĘŻCZYZN

Dzikie serce - tęsknoty męskiej duszy

John i Stasi Eldredge

Głęboko w swym sercu każdy mężczyzna tęskni za bitwą, którą mógłby stoczyć, przygodą, którą mógły przeżyć i Piękną, którą mógłby uratować. To Bóg go takim stworzył.
John Eldredge wierzy, że to to,co naprawdę znajduje sie w sercu mężczyzny zostało całkiem zagubione. Problem z mężczyznami polega na tym, ze nie potafią dotrzymywać obietnic, być liderami duchowymi, rozmawiać z zonami ani wychowywać dzieci. Jeśli jednak bardzo się postaraja, to moga osiągnąć wzniosły szczyt i stać się... miłymi facetami. Własnie to stawiamy za wzór dojrzałości chrzescijańskiej: naprawdę miłego faceta.
Każdy mężczyzna był kiedyś chłopcem, miał marzenia - marzenia, że zostanie bohaterem, pokona złych facetów, dokona wielkich czynów i uratuje damę w nieszczęściu. (Każda dziewczynka ma także swoje marzenia: wiedząc, ze jest Piękną, marzy iż uratuje ją jej książę i porwie ją jakaś wielka przygoda.)
Jednak co dzieje sie z tymi marzeniami, gdy dorastamy? Rozejrzyjcie się wokoło i zapytajcie siebie: Jaki jest chrześcijański mężczyzna? Nie słuchajcie, co wam wmawiają, tylko patrzcie na to, co sami widzicie. Większość chrześcijańskich mężczyzn jest ...znudzona.

4. Ja chcę być po prostu ważny

CO DZIECI CHCĄ NAM POWIEDZIEĆ PRZEZ SWOJE ZACHOWANIE

(Poradnik dla rodziców i wychowawców)

Christina Buchner

WYDAWNICTWO „JEDNOŚĆ”

5. Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły

Adele Faber i Elanie Mazlish

WYDAWNICTWO "MEDIA RODZINA OF POZNAŃ, INC"

Praktyczne wskazówki – ułatwiające opanowanie sztuki komunikowania się z dziećmi i… nie tylko z nimi – sprawiają, że ta książka jest przeznaczona dla każdego, kto chciałby nie tylko lepiej rozumieć i mądrzej kochać dzieci, ale i być przez dzieci kochanym i rozumianym.